ویژگی های یک نمای ساختمان مناسب
ویژگی های یک نمای ساختمان مناسب

ویژگی های یک نمای ساختمان مناسب، نمای ساختمان دانشی به روز و همیشه در حال متحول شدن است. در این حوزه‌ی چالش برانگیز و جذاب با ابهامات و سوالات بسیار زیادی در خصوص نما روبرو می‌شویم که جواب آن بسیار سخت و دشوار است. در این مقاله ما قصد داریم ویژگی های نمای ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز به دنبال انتخاب یک نمای مناسب برای ساختمان هستید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ویژگی های نمای ساختمان

  • اگرچه منظور از نمای ساختمان می تواند نمای هر سمت از خانه باشد اما معمولاً وجه روبه رویی ساختمان که درب ورودی از آن جاست، مورد توجه قرار می گیرد.
  • می توان گفت که نمای ساختمان یکی از قسمت های مهم در طراحی است، چرا که نمای ساختمان می تواند زیبا و منحصر به فرد بوده و در عین حال معرف و نمایانگر خصوصیات و ویژگی های داخلی ساختمان باشد.
  • نماهای خلاقانه و منحصر به فرد می توانند در جنس ها، رنگ ها و شکل های متفاوتی طراحی و اجرا شوند. نماکاری نه تنها ساختمان را زیباتر می کند، بلکه آن را در برابر عوامل مخرب بیرونی حفظ می کند. هر کسی با سلیقه خودش می تواند نمای مطلوبش را تعیین کند.
  • ممکن است برخی بخواهند نمایی ساده مثل اکثر نماهای موجود در شهر داشته باشند و برخی دیگر نماهای منحصر به فرد را ترجیح دهند. برخی طرح و رنگ نما را خودشان انتخاب کنند و برخی دیگر از صفر تا صد نماکاری را به متخصصان واگذار کنند. در این بین نکته حائز اهمیت و انکار ناپذیر اهمیت نماکاری ساختمان است.
  • نمای ساختمان معرف شخصیت و هویت معماری ساختمان است. ساختمان های زیادی وجود دارند که با وجود این که مطابق مقررات و استانداردها و با کیفیت عالی ساخته شده اند اما فاقد هویت، شخصیت و کاراکتر هستند. نمای ساختمان نقش بسیار زیادی در این خصوص ایفا می کند.
  • علاوه بر نقش موثر نماکاری در زیبایی ساختمان، نماکاری در کاهش انرژی مصرفی و صرفه جویی در هزینه ها نیز تاثیر گذار است. با انتخاب نمای مناسب می توان دمای خانه را حفظ کرده و از مبادله حرارتی دمای داخل و خارج خانه جلوگیری نمود.
  • نماکاری از ساختمان در برابر باد، باران، گرمای شدید و رطوبت محافظت می نماید. هم چنین با انتخاب درست نما می توان از خوردگی و هوازدگی نیز جلوگیری کرد و تهویه طبیعی ساختمان را تأمین کرد. از طرف دیگر انتخاب نما در انتقال صوت نیز مؤثر است، به طوری که ساختمان با نمای مناسب می تواند عایق صوتی و آکوستیک باشد.
  • انتخاب نمای مناسب ساختمان اهمیت زیادی دارد، چرا که با انتخاب درست می توان بیشترین بهره وری را از نما داشت. در انتخاب نما عوامل زیادی باید در نظر گرفته شوند برخی از این عوامل شامل مقاومت در برابر آب، صرفه جویی در مصرف انرژی، زیبایی نما، سازگاری با محیط زیست، دوام و هزینه نماکاری می باشد.