نحوه طراحی تراس و بالکن

نحوه طراحی تراس و بالکن، تراس و بالکن فضاهایی نیمه باز هستند که فضای داخلی ساختمان را به فضای بیرونی متصل می کنند و  به همین از فضاهای ارزشمند یک ساختمان به حساب می آیند . طراحی تراس و بالکن اگر بصورت درست و اصولی انجام شود هم در طراحی نمای ساختمان بسیار تاثیر گذار خواهد بود و هم می تواند محیط مناسبی برای استراحت، مطالعه و غذا خوردن باشند. در این مقاله قصد داریم در وهله اول به تفاوت های تراس و بالکن بپردازیم و در ادامه به بررسی نحوه طراحی آنها اشاره کنیم. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این دو عنصر زیبایی فضای بیرونی ساختمان آشنا شوید.

در خانه های کوچک و آپارتمانی که فاقد حیاط می باشند نیاز به تراس و بالکن به عنوان فضایی نیمه باز برای آوردن آرامش و طبیعت در خانه شدیدا احساس می شود. حتی در طراحی ویلا نیز بالکن ها و تراس های سبزی در ابعاد بزرگ و با توجه به سبک طراحی ویلا ساخته می شود.

تفاوت تراس و بالکن

تراس در تعریف معماری به فضای الحاق شده به ساختمان گفته می شود که جز زیربنای ساختمان محاسبه نمی شود. تراس ها غیر مسقف هستند و معمولا ابعادی کوچکتر از بالکن دارند و می توان تراس را در طبقات خانه در کنار اتاق ها ایجاد کرد. و اما بالکن فضایی میانی بین درون و بیرون ساختمان یعنی بخشی از ساختمان که مسقف است و جلوی آن باز می باشد و مشرف به فضای بیرونی یا حیاط ساختان می باشد. بالکن ها جز زیربنای ساختمان به حساب می آیند.

نحوه طراحی تراس و بالکن:

در دیزاین تراس و بالکن توجه به ابعاد جهت ایجاد فضاهای سبز و فضای نشیمن ضروری می باشد. در طراحی های مدرن امروزی تراس ها در ابعاد بزرگ و بصورت باغ هایی طراحی می شوند که بر روی آن ها می توان از خدماتی چون ساخت استخر و به طور کلی ایجاد روف گاردن بهره برد. در طراحی دکوراسیون تراس و بالکن توجه به متریال کف و دیوار ها و همچنین کف شوی و ناودان از الزامات است.

برای طراحی و دیزاین تراس و بالکن بصورت روف گاردن یا بام سبز می توان از دیوار سبز، چمن های مصنوعی و طبیعی، آبنما و همچنین اکسسوری های مناسب همچون مبلمان راحتی استفاده کرد. علاوه بر موارد گفته شده نورپردازی نیز از مهم ترین بخش های طراحی فضای داخلی تراس و بالکن است که بخشی از نورپردازی نمای ساختمان را نیز در بر می گیرد.