ساختمان ملی تئاتر چین، خانه رقصان در پراگ و موزه هنرهای معاصر نیتروئی، سه مورد از ساختمان‌های عجیب دنیا در هنر معماری
ساختمان ملی تئاتر چین، خانه رقصان در پراگ و موزه هنرهای معاصر نیتروئی، سه مورد از ساختمان‌های عجیب دنیا در هنر معماری

ساختمان ملی تئاتر چین، خانه رقصان در پراگ و موزه هنرهای معاصر نیتروئی، سه مورد از ساختمان‌های عجیب دنیا در هنر معماری، آشنایی با ساختمان های عجیب با معماری های عجیب، باعث می شود که شما متوجه شوید در این عرصه تقریبا هیچ‌چیز غیرممکن نیست! با این مطلب همراه باشید تا شما را با چند نمونه از معروف‌ترین ساختمان‌های عجیب دنیا آشنا کنیم.

ساختمان ملی تئاتر در بیجینگ چین National Grand Theater of China

این ساختمان عجیب، بزرگ و تخم‌مرغی شکل که در سال ۲۰۰۷ تکمیل شده است، از آثار پاول آندرو است. در حقیقت این ساختمان یک نیم‌بیضی بی‌نقص است که بازتاب آن در استخر روبه‌رو به آن تصویر یک تخم‌مرغ کامل می‌دهد و جزو ساختمان های عجیب دنیا است.
شاید یک ساختمان با این شکل و بدون هیچ اضافات خاصی به نظر چندان عجیب نیاید، اما پیاده‌سازی چنین طرحی با این ابعاد بزرگ بی‌شک یک شاهکار هنر معماری است.

ساختمان ملی تئاتر بیجینگ به نظر یک‌دست و نفوذناپذیر می‌رسد: یک فضای اسرارآمیز که در آن هنر و معنا در جریان است.
نیمی از نمای این ساختمان با ورق‌های تیتانیوم پوشیده شده است و نیم دیگر آن نمای شیشه‌ای دارد. بخشی که نمای شیشه‌ای دارد مختص به گالری‌ها، موزه‌ها و فضا‌های گردهمایی و پذیرایی است.

خانه رقصان در پراگ Dancing House

این ساختمان که در شهر پراگ از جمهوری چک قرار دارد طراحی مشترک معمار اهل چک Vlado Milunic و فرانک گری معروف است که در سال 1992 ساخته و تکمیل شده است.

طراحی این ساختمان چیزی بین هنر معماری و مدرن سبک باروک است که شهر پراگ به آن معروف است.

فرانک گری ابتدا این ساختمان را «فرد و جینجر» نامید. فرد و جینجر نام کوچک دو رقصنده مشهور بود و از آن‌جا که حالت این ساختمان دو نفری را که با هم می‌رقصند تداعی می‌کند، به نظر اسم جالبی می‌آمد. اما این روزها این اثر با همان نام «خانه رقصان» شناخته می‌شود و از ساختمان های عجیب دنیا است.

این ساختمان در سال ۱۹۹۷ برنده جایزه طراحی مجله تایمز شد و همچنین به عنوان یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های ساخته‌شده در دهه ۹۰ میلادی شناخته می‌شود.

موزه هنرهای معاصر نیتروئی Niteroi

موزه هنرهای معاصر نیتروئی که در شهری با همین نام در برزیل قرار دارد، در سال 1996 ساخته شده است. این ساختمان که توسط Oscar Neimeyer طراحی شده است 16 متر ارتفاع و 50 متر قطر دارد و دارای سه طبقه است.

این ساختمان نماد این شهر است که در نزدیکی پایتخت برزیل قرار دارد. هنر معماری این موزه شبیه یک بشقاب پرنده طراحی شده است و وقتی از دور به نگاه می‌کنیم به نظر می‌رسد با کمی فاصله از سطح زمین در فضا معلق است و همین ویژگی باعث شده است تا این موزه از جمله ساختمان‌های عجیب دنیا باشد.