بتن های ساطع کننده نور چه بتن هایی هستند و چه مزایایی دارند
بتن های ساطع کننده نور چه بتن هایی هستند و چه مزایایی دارند

سیمان های ساطع کننده نور چه سیمان هایی هستند و چه مزایایی دارند، تصور کنید در هنگام رانندگی طولانی با تاریک شدن هوا، زمین بزرگراه شروع به درخشیدن رنگ های سبز و  آبی کند و بر خلاف همیشه که شب ها دید برای رانندگان سخت می شود رانندگی امن تری را داشته باشید. پس از تولید سیمان ساطع کننده نور توسط خوزه کارلوس روبیو در دانشگاه سن نیکولاس هیدالگو در مکزیک این رویا ها به واقعیت تبدیل شدند. این ماده جدید می تواند مسیر های روشن برای اتومبیل ها ، کامیون ها ، دوچرخه ها و عابران پیاده بدون استفاده از برق را فراهم کند. با ما همراه باشید تا بیشتر با بتن های ساطع کننده نور آشنا شوید.

در حال حاضر تقریبا همه ی کشور ها برای حمل و نقل آسان به شبکه گسترده ای از جاده ها متکی هستند. از آنجایی که تغییرات آب و هوایی زمین، جامعه را به سمت تولید مواد تجدید پذیر تحت فشار قرار می دهد. یافتن روشی کم کربن و کم مصرف برای روشن شدن جاده ها می تواند کمک شایانی به میزان مصرف انرژی و گرم شدن کره زمین بکند.

در حال حاضر در بازار جهانی تولید سیمان نزدیک به ۴ میلیارد تن است. ۱۴ سال پیش پروفسور روییو در پی مشکلات گرم شدن زمین به این فکر افتاد که سیمانی تولید کند که در طول روز انرژی خورشید را جذب کرده و شب آن را ساطع کند در واقع هدف او ایجاد یک سیستم روشنایی جاده است. سیمان به صورت مخلوطی از شن و ماسه است که وقتی با آب مخلوط می شود حالت ژلی شکل پیدا می کند که وقتی سفت می شود باعث ایجاد کریستال هایی می شود که اجازه عبور نور خورشید را نمی دهد.

پروفسور روبیو طی ۹ سال آزمایش و تحقیق سر انجام به یک ماده ای رسید که این دانه های کریستال را از بین می برد و نور می تواند به عمیق ترین بخش های سیمان نفوذ کند همچنین در عین حال می تواند انرژی نور خورشید را جذب کرده و بعدا به صورت نور آزاد کند. در واقع سیمان به عنوان یک وسیله ذخیره انرژی عمل می کند  و تمام نور خورشید را جذب کرده و در هنگام شب می تواند تا ۱۲ ساعت بدون استفاده از برق نور جاده ها را تامین کند.

مزایای بتن ساطع کننده نور

مزایای بتن ساطع کننده نور فراتر از طبیعت استقلال الکتریکی آن است.ماهیت ماده فسفر که از مواد آلی تشکیل شده است بعد از حدود سه سال بر اثر نور فرا بنفش از بین می رود اما ماهیت سیمان که دارای شن و ماسه است آن را به قدری محکم می کند که می تواند عمری حدود یک قرن را داشته باشد

مزایای دیگر سیمان

ترکیب ساده سیمان که از شن و ماسه ساخته شده است آن را با محیط زیست سازگار می کند. و همچنین شن و ماسه موادی است که به راحتی در دسترس است و تنها ضایعات تولیدی آن بخار آب است. این سیمان با داشتن مزایای بیشمار زیست محیطی به زودی بزرگراه هایی با چراغ های درخشان را خواهد ساخت.