انواع درب‌ ضد سرقت از نظر نوع قفل و مدل
انواع درب‌ ضد سرقت از نظر نوع قفل و مدل

انواع درب‌ ضد سرقت از نظر نوع قفل و مدل، اساسی‌ترین عاملی که امنیت یک در ضد سرقت را حفظ می‌کند، قفل آن است. هنگام خرید باید توجه داشته باشید قفل مطمئن و ایمنی را تهیه کنید تا خیال‌تان از هر جهت راحت باشد.

انواع درب‌ ضد سرقت از نظر نوع قفل و مدل

  • قفل‌های کلیدی

قدیمی‌ترین و متداول‌ترین نوع در بین قفل‌هاست. به دلیل قیمت پایين‌تری که به نسبت قفل‌های هوشمند دارد، بین مردم محبوب‌تر و رایج‌تر است. نوع مغزی و تعداد زبانه‌های قفل کلیدی برای حفظ امنیت اهمیت دارد. از آن جایی که هرچقدر تعداد زبانه‌ها بیشتر باشد، کار را برای سارقین سخت‌تر می‌کند، در نتیجه قفل ایمنی بالاتری دارد.
کیفیت مغزی قفل کلیدی یکی از فاکتورهای بالا بودن امنیت آن است.

  • قفل‌های هوشمند

قفل‌های هوشمند از جدیدترین قفل‌های ضد سرقت به شمار می‌رود. اساس کار آن به این گونه است که برای باز کردن قفل از کلید استفاده نمی‌شود. بلکه درون قفل‌های هوشمند سیستمی تعبیه شده است که با قرار گرفتن کارت مخصوص مقابل یک صفحه‌ هوشمند یا با لمس اثر انگشت فردی که از قبل برای سیستم تعریف شده باشد، باز می‌شود.

منبع تغذیه این صفحه درون اسکلت در قرار گرفته است تا در صورت قطع برق نیز وظیفه خود را به درستی انجام ‌دهد و بدون کارت یا لمس اثر انگشت، غیر قابل باز شدن باشد. مدل خاصی از این قفل‌های هوشمند موجود است که قابلیت ثبت ورود و خروج دارد و به همین دلیل برای نصب در ادارات یا باشگاه‌های ورزشی نیز مناسب است.

حالا دیگر ورود به خانه‌ها راحت‌تر و ایمن‌تر از گذشته شده است. با استفاده از کارت‌های هوشمند یا تنها با لمس اثر انگشت می‌توان قفل درها را گشود.
قفل‌های هوشمند یا کامپیوتری دو نوع هستند:

  • قفل کارتی

شاید تا به حال در هتل‌ها به نمونه‌ای از این قفل‌های هوشمند برخورده باشید. کارت‌های مخصوص برای هر اتاق که وقتی مقابل صفحه‌ای که معمولا بالای دستگیره در است، قرار می‌گیرد در را به راحتی باز می‌کند.

مدرن‌ترین قفل‌های ضد سرقت که قابل نصب روی درهای معمولی هم هست همین قفل‌های کارتی است. در ابتدای راه‌اندازی، کارت را برای سیستم تعریف و فعال می‌کنند. هم‌چنین در صورت مفقود شدن کارت یا از کار افتادن آن، یک کلید یدکی نیز وجود دارد.

  • قفل اثر انگشتی

از پیشرفته‌ترین و مطمئن‌ترین قفل‌های هوشمند رایج است. حافظه درون سیستم این قفل می‌تواند اثر انگشت افراد زیادی را ثبت کند به همین سبب برای مکان‌های پرتردد مانند اداره‌ها مناسب است. برای استفاده از این قفل در ابتدا باید اثر انگشت فرد را در سیستم ثبت نمود. حالا دیگر هر زمانی فردی بخواهد وارد شود کافی است تا انگشت خود را روی صفحه مخصوص در بگذارد تا آن را شناسایی کند.

در صورتی که اثر انگشت فردی در سیستم ثبت نشده باشد، دستگاه اخطار می‌دهد و ساکنین را از ورود فرد ناشناس آگاه می‌کند. هم‌چنین هر زمانی که بخواهید می‌توانید اثر انگشت‌های ثبت شده را پاک کنید. قفل‌های هوشمند اثر انگشتی دارای سیستم اعلام اخطار است تا در صورتی که فرد ناشناسی صفحه در را لمس کند بوق می‌زند و به اهالی منزل هشدار می‌دهد.