آشنایی با پولی کش دستی و پولی کش هیدرولیک
آشنایی با پولی کش دستی و پولی کش هیدرولیک

آشنایی با پولی کش دستی و پولی کش هیدرولیک، در این مقاله بر آنیم تا شما را با پولی کش که ابزاری مناسب برای تعمیر خودرو ها به حساب می آید، آشنا کنیم. این وسیله بیشتر در کار های مکانیکی و صنعتی برای تعمیرات ماشین آلات معدنی، راهسازی و حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد. فولیکش و بلبرینگ کش نام های دیگر این ابزار هستند. 

پولی کش دستی:

پولی کش دستی یا (MECHANICAL PULLER) با استفاده از نیروی مکانیکی کار می کند و در دو نوع سه شاخه و دوشاخه موجود است که به دو فرم ریلی و مفصلی به لحاظ ساختاری تقسیم می شود. این ابزار از دو یا سه بازو کشنده (JAW) و یک پایه نگهدارنده (CROSS BEAM) تشکیل می شود که با قرار گرفتن در پشت پولی یا قطعه ای که روی یک شفت قراردارد به وسیله نیروی مکانیکی آن قطعه را بیرون می کشند.

عموما نوع سه شاخه آن ها به دلیل میزان درگیری بیشتر با قطعه توصیه می شود و حتی می توان گفت قدرت و ایمنی بیشتری نسبت به دوشاخ آن دارند. پس در صورت محدود نبودن فضای کار بهتر است از پولی کش های سه شاخه استفاده شود. بازوها و اتصالات این نوع از پولی کش فولادی بوده و خم نمی شوند. طراحی ساده دارند و کارکردن با آن ها ساده است. سایز بندی آن ها بر اساس کارگیر دهانه است و با نمره ۱ تا ۶ شناخته می شوند که حدودا هر نمره به معنی ۱۰ سانتی متر است. سایز بازوها بسته به سایز پولی مورد نظر تغییر می کند و برای سایز های بزرگتر، سایز بزرگتری از بازو برای کشیدن پولی نیاز است.

پولی کش هیدرولیک HYDRAULIC PULLER:

پولی کش هیدرولیکی از نظر نوع قرار گرفتن و آزاد کردن تفاوتی با نمونه های دستی ندارد و تفاوت آن ها در اعمال نیروی هیدرولیک به جای رزوه ای می باشد که توام با فشار و سرعت بالاتری است و معمولا برای سایز های بزرگ استفاده می شود. علاوه بر این بخاطر استفاده از نیروی هیدرولیکی در تناژ بالا کاربرد داشته و تولید می شوند. از لحاظ ساختاری پولی کش هیدرولیک در دو نوع پمپ سرخود و پمپ جدا وجود دارند که در نمونه پمپ سرخود سیستم جک و انتقال و پمپ به صورت یکپارچه در روی پولی کش نصب شده اند.

همچنین فولی کش های هیدرولیکی نسبت به پولی کش های دستی سریع تر عمل می کنند. برای طول عمر این محصولات از فولاد ضد زنگ و تقویت شده استفاده می شود. بازو های فولادی پولی کش به طور همزمان به داخل رفته و خارج می شوند که این امر باعث جلوگیری از خم شدن بازو های فولادی و همچنین جلوگیری از منحرف شدن از مسیر می باشد. لازم به ذکر است ایمنی پولی کش های هیدرولیکی بالا بوده و با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه باعث سهولت در استفاده می شوند.

پولی کش هیدرولیک در نمونه پمپ سرخود نیاز به سرویس و نگهداری خاصی نداشته و فقط ممکن است بعد از مدتی ایراد استهلاکی یا نشت روغن پیدا کند و در مدل های پمپ جدا شارژ و تعویض روغن همچنین مراقبت شیلنگ الزامیست.