آشنایی با ورق فولادی A36، نحوه ساخت و تولید آن
آشنایی با ورق فولادی A36، نحوه ساخت و تولید آن

آشنایی با ورق فولادی A36، نحوه ساخت و تولید آن، ورق A36 یک ورق فولادی کم کربن است که دارای قابلیت جوشکاری و شکل پذیری مناسبی می باشد. این ورق در مواردی که مقاومت به خوردگی بالا مدنظر باشد، به صورت گالوانیزه شده نیز عرضه می شود. با توجه به ترکیب خاص خود که مقاومتی ویژه در مقابل املاح و آب شور دریاها از خود نشان می دهد. ورق فولادی A36 از خانواده ی ورق های دریایی است و با توجه به ترکیب خاص خود که مقاومتی ویژه در مقابل املاح و آب شور دریاها از خود نشانمی دهد و به همین دلیل در صنایع دریایی، شناورسازی، اسکله سازی، سازه های صنعتی و تجاری در ارتباط با دریا و موارد مشابه نیز کاربرد دارد و در قالب های متنوعی از جمله؛ صفحات، میلگرد و ورق نیز تولید می شود.

این ورق فولادی، در صنعت به عنوان یک آلیاژ کلیدی و پرکاربرد جهت ساخت بسیاری از سازه های فلزی مورد استفاده قرار میگیرد . در دهه ۵۰ میلادی این آلیاژ برای ساخت بدنه شناورها مورد تایید Loids قرار گرفت ، و از آن پس این فولاد به پایه اصلی آلیاژ صنایع دریایی بدل گشت ، همه ساله بسیاری از شناورها و کشتی های تفریحی ، باری ، بارج ها و یدک کش های دریایی ، از این الیاژ ساخته میشود .آلیاژ ورق A36 ، برابر با استاندارد Gost  روسیه نیز در این کشور معرفی و ریخته شد . این آلیاژ نیز با توجه به مواد فولادی موجود در بافت خود ، تشابه زیادی به  ( A36 ( DIN دارد ، فولاد A36  ، دهه هاست به صنعت خدمت میکند ، و همچنان محبوب مهندسان طراحی سازه برای سازه های فولادی امروزیست.

نحوه ساخت و تولید

  • در ساخت فولاد A36 از روش هایی مانند کوره های الکتریکی و یا روش اکسیژن پایه استفاده می شود.
  • این ورق فولادی در ساخت قطعات مختلف فلزی کاربرد دارد و اکثر قطعات بعد از ساخت و تراش آبکاری می شوند.

عملیات های انجام شده بر روی این فولاد در فرآیند ساخت

  • عملیات اکسیدان زدایی
  • عملیات ویژه ی کنترل سایز و شکل محصول و همینطور توزیع و یک دست سازی اکسید و منگنز در فولاد

این ورق فولادی در ساخت قطعات مختلف فلزی کاربرد دارد و اکثر قطعات بعد از ساخت و تراش آبکاری می شوند. ورق فولادی A36 همینطور در تعمیرات کشتی ها و شناورهای فلزی استفاده های زیادی دارد. ورق A36 همینطور در تعمیرات کشتی ها و شناورهای فلزی استفاده های زیادی دارد.

کاربرد ورق فولادی A36

  • صنایع دریایی
  • شناورسازی
  • اسکله سازی
  • سازه های صنعتی و تجاری در ارتباط با دریا
  • موارد مشابه

این ورق در قالب های متنوعی از جمله؛ صفحات، میلگرد و ورق نیز تولید می شود.